POD VŔŠKOM - kníhkupectvo a antikvariát

domov
 

detail titulu

 

JOZEF JANKOVIČ - PLYNUTIE ČASU / FOLOW OF TIME

Jančár Ivan, Mojžiš Juraj

odporúčaná cena : 40,00 €
naša cena : 36,00 €
zľava 10%
pridať do
do 14 dní
na objednávku
Monografiu Jozef Jankovič "Plynutie času", o jednom z najvýznamnejších slovenských sochárov s medzinárodným presahom, napísal renomovaný autor Juraj Mojžiš.


V úvodnom texte je opísaný vzťah Jankoviča a galérie, súčasťou knižky je rozsiahla teoretická štúdia diela Jozefa Jankoviča.

Textovú časť knihy otvára o. i. výpočet Jankovičových diel v zbierkach GMB. Nachádza sa v nich (okrem iného) trinásť jeho plastík a reliéfov. „Nie je bez zaujímavosti si pozrieť spôsob získania tých najdôležitejších. Súsošie Milenci boli prevedené administratívnou dohodou zo SNR v roku 1967, Svedectvo VI. bolo podľa údajov ,Darom autora za výstavu v máji 1968'. Modrý tieň bol zakúpený roku 1970. Dielo Tieň bolo v roku 1970 prevedené z Ministerstva kultúry SR. V roku 1978 bol zakúpený Návrh na reliéf pre dom smútku a Reliéfna kompozícia bola prevedená zo Správy Bratislavského hradu v roku 1980, v tom istom roku autor daroval GMB tretinový, doposiaľ však žiaľ do bronzu stále neodliaty model Obete varujú…,“ píše umenovedec, od roku 1983 kurátor modernej grafiky, kresby a ilustrácie v GMB a od roku 1998 riaditeľ tejto galérie Ivan Jančár (1959).

Spoluautorom knihy je teoretik umenia Juraj Mojžiš (1938), autor radu monografií i niekoľkých knižiek esejí.

Art Bid Bratislava / GMB