Deväť silných príbehov, deväť rôznych pohľadov na fascinujúce neurodivergentné mysle. Autistický savant a matematický génius Daniel Tammet sa po výnimočnej memoárovej knihe Narodený v modrú stredu rozhodol preskúmať životné príbehy ďalších výnimočných autistických ľudí. Jeho kniha Deväť myslí rozbíja všetky stereotypy, ktoré sme kedy mali o ľuďoch na spektre.
Japonská vedkyňa sa rozhodne skúmať mieru ľudskej osamelosti, pričom vychádza aj z vlastnej skúsenosti s autizmom. Britský detektív vyrieši záhadnú vraždu v mestskom parku vďaka takmer nepostrehnuteľnému detailu. A neverbálny muž prežije plnohodnotný život vďaka reči tela a nezlomnosti svojej matky, ktorá nestratila vieru.
Kniha Deväť myslí približuje jedinečné životné skúsenosti deviatich neurodivergentných mužov a žien. Každý z nich je pozoruhodný vo svojom odbore a každý z nich je výzvou pre nás všetkých i pre naše vnímanie ľudí s autizmom. Daniel Tammet odkrýva vnútorný svet svojich hrdinov a hrdiniek, aby oslávil silu a krásu neurodivergentnej mysle ako aj odvahu, s akou si títo ľudia vybudovali svoje životy.
Spoznajte neurodivergentný svet herca Daniela Aykroyda, matematika a politika Cédrica Villaniho, írskej spisovateľky Naoise Dolan a mnohých ďalších. Deväť myslí je svedectvom krásy a nekonečnej rozmanitosti autistickej predstavivosti v živote i v literatúre.
Nová kniha Daniela Tammeta Deväť myslí s podtitulom Krása v rozmanitosti autistického spektra vychádza v preklade Alexandry Strelkovej.
Autor
Daniel Tammet (1979) je britský spisovateľ a autistický savant s mimoriadnym nadaním na matematiku a jazyky. Narodil sa ako prvé z deviatich detí. Vo svojom memoárovom románe Narodený v modrú stredu (Absynt 2020), rozpráva o tom, ako epilepsia, synestézia, a Aspergerov syndróm hlboko ovplyvnili jeho detstvo. Daniel Tammet účinkoval v dokumentárnom filme Brainman. Je aj autorom ďalších kníh ako Embracing the Wide Sky (Objať šíre nebo), Thinking in Numbers (Rozmýšľať v číslach), Every Word Is a Bird We Teach to Sing (Každé slovo je vták, ktorého učíme spievať), zbierky básní Portraits (Portréty) či románu Mishenka, ktorý napísal po francúzsky. Jeho najnovšia kniha Deväť životov (Absynt 2025) približuje jedinečné životné skúsenosti deviatich neurodivergentných mužov a žien. Každý z nich je pozoruhodný vo svojom odbore a každý z nich je výzvou pre to, ako svet vníma ľudí s autizmom.