Náš príbeh

založené v r. 1990

Keď po r. 1989 začali vychádzať knihy o akých sme ani nesnívali, začali sme ich objednávať nielen pre nás, ale aj pre našich priateľov. Okruh sa zväčšoval a nápad otvoriť si kníhkupectvo sme brali ako kultúrny počin, rovnako ako organizovanie besied a koncertov (s odstupom času zisťujeme, že je škoda, že sme popri tom aj viac nefotili a tak fotky z koncertu Garáže, Nerezu, Zóny A a iných, rovnako ako prvého obchodíka sa nám nezachovali...). Nenapadlo nás vtedy že niečím takým by sa dalo aj živiť. Mali sme 3 malé deti. Ja som bola na materskej a Igor robil kuriča v kotolni a diaľkovo študoval filozofiu v Bratislave. Po prvý krát sme predávali knihy „cudzím“ ľuďom na ulici na Palánku v r. 1990. Kníhkupcami sme sa stali až časom – aj keď prvý priestor na Kupeckej sme otvorili krátko potom. Otvorené sme mávali od 15 do 18 a pred našim kníhkupectvom stávali rady ako predtým pred mäsiarstvom :). Do obchodíka sa totiž zmestili traja ľudia + kníhkupec. A keď vyšší človek rozpažil ruky, dotkol sa stien. Volalo sa príznačne MINI – GRAMO – KNIHY.

Asi po dvoch rokoch sme sa presťahovali do priestorov ktoré získala Umelecká beseda na Kupeckej 7 a v týchto priestoroch sme boli v podstate do r. 2017. Predchádzal tomu neúspešný pokus prenajať si priestory na Kupeckej 8 – mali sme veľa odporúčaní – z ministerstva kultúry, z Charty 77 – ale neboli nám nič platné, priestor dostalo kníhkupectvo vydavateľstva Remedium. Musím sa priznať, že vo mne ostal pocit – tu sme mohli byť – ktorý sa ozval skoro vždy keď som šla okolo.

A tak, keď sme sa v r. 2012 dozvedeli že bude tento priestor, kde sa už medzičasom vystriedalo viac prevádzok, na prenájom, podali sme si žiadosť – nič viac. Len ako pokus. Nikomu sme nevolali, nikoho nežiadali o podporu… Prekvapilo nás preto, keď nám o pár dní zavolali, že našu žiadosť schválili. Vedeli sme, že sa mesto rozhodlo budovu na Kupeckej 7 predať, a tak sme si povedali: Dobre, presťahujeme tam antikvariát, a keď raz budeme musieť odísť, tak tam presťahujeme aj kníhkupectvo.

„Ale aby sme nezapratali celý priestor, tak tam dajme aj nejaké kreslá na sedenie pre zákazníkov, aby si mohli knižku v pokoji poprezerať,“ povedal Igor. „Áno, to je dobrý nápad,“ súhlasila som. „Nech potom máme kam presťahovať tie police s knihami (namiesto tých kresiel). No keď už budeme mať kreslá, tak by sme možno mohli ponúkať aj kávu – a vlastne, keď by sme mali KAVIAREŇ, mohli by sme zamestnávať ľudí s mentálnym postihnutím a psychiatrickými diagnózami…“ navrhla som.

Nuž, takto to bolo - nábytok prevažne z druhej ruky sme kupovali aj s príbehom priamo od majiteľov a keď sme to nanosili a porozkladali aj nás potešilo aký útulný priestor z toho vznikol. V júni 2012 po 3 mesiacoch od podania žiadosti, sme ho otvorili.

 • Palánok — prvý krát predávame knihy

  potom sme predávali na ulici - na rohu Štefánikovej a Palárikovej.

 • MINI — GRAMO — KNIHY

  v malom už neexistujúcom obchodíku pri nábytku Bruckner

 • už ako Kníhkupectvo a antikvariát Pod Vŕškom

  na Kupeckej 7

  do roku 2017

 • otvárame nový obchod Antikvariát a libresso

  na Kupeckej 8

 • Na Kupeckú 8 sťahujeme aj kníhkupectvo z Kupeckej 7

V r. 2017 sa budova na Kupeckej 7 predala a Kníhkupectvo dostalo výpoveď z prenájmu. Hľadali sme vhodné priestory kam kníhkupectvo presťahovať, ale napokon sme ho presunuli na Kupeckú 8. Medzičasom sme sa ale rozrástli a lámali sme si hlavu ako to spraviť tak, aby sme „nezabili“ tri prevádzky jednou „ranou“. Zdal sa to neriešiteľný rébus. Akoby zázrakom do toho vstúpili traja architekti – Martin a Lívia Dulíkoví a Lenka Lovišková a nemožné sa stalo možným. Výsledok nás potešil všetkých a aj keď je stále čo zlepšovať, už teraz sa cítime v kompaktnom priestore veľmi dobre a veríme že to tak vnímajú aj naši zákazníci.

vernisaz

speciality bookstore

from the large selection of available books, we select what we believe is the best

we have experience

we have been selling books for 28 years. Since 1990

we select the best

not only for our bookshop, but also the coffeeshop. Our products are mostly locally sourced and organic

we care for the needs of others

we have been employing people with disabilities since 2006

we are eco-friendly

we aim to recycle as much as we can, using recycled materials for the packaging of your online order, all of our single use utensils are compostable and we use eco-friendly cleaning products…

our prices are fair

we don’t strive to be the cheapest, but we offer discounts from retail prices and our antique books are priced competitively

to top